Pegasas
Pegasas

Knygos viršelis. Kiek jis svarbus?

Knygos viršelis. Kiek jis svarbus?

Yra posakis „Nespręsk apie knygą iš jos viršelio“. Žinoma, jis dažnai teisingas, kalbant apie knygas ir ne tik. Tačiau dauguma mūsų negali visai nežiūrėti į viršelį – o pakankamai dažnai jis gali būti svarbus perkant knygą. Tačiau tai nebūtinai yra blogas dalykas.

Kaip žmonės vertina knygų viršelius?

Vienoje interneto svetainėje buvo atlikta apklausa apie skaitytojų santykį su knygų viršeliais. Rezultatai parodė, kad viršelis rūpi 80 % žmonių ir daro įtaką pasirinkimui perkant knygas. O kai buvo paklausta, ar žmonės pirktų ilgai lauktą knygą su jiems labai negražiu viršeliu, tai 40 % atsakė, kad ne, nes norėtų knygą kolekcijoje turėti su gražiu viršeliu. Nors jeigu viršelis būtų minkštas, didesnė dalis pirktų knygą net ir su nepatinkančiu viršeliu. Pagaliau, 40 % žmonių atsakė, kad galėtų nusipirkti knygą vien pažiūrėję į viršelį. Vadinasi, didelei daliai žmonių viršelis yra pakankamai reikšmingas – nors kai kuriems visiškai ne. Tad kuo jis svarbus?

Viršelis leidžia knygai išlikti

Viena seniausių ir svarbiausių viršelio paskirčių yra „surišti“ ir apsaugoti knygos puslapius. Juk puslapiams išsibarsčius, susilamdžius, susiplėšius skaityti istoriją būtų daug sunkiau (nebent skaitote elektronines knygas). Viršeliai knygoms buvo naudojami nuo senų senovės, tik dažniausiai būdavo gaminami iš odos. Šiais laikais jie dažniausiai gaminami iš popieriaus, dailinami įvairiais paveiksliukais. Šios funkcijos yra susijusios su skaitytojo pritraukimu ir knygos pardavimu.

Viršelis svarbus norint estetikos knygų lentynos

Nemažai skaitytojų didžiuojasi savo knygų lentynomis. Todėl jiems gali būti svarbu, kad naujos knygos derėtų. Lentynose ypač gražiai atrodo (ir ilgiau išlieka tvarkingomis) knygos kietais viršeliais. Galima pasidžiaugti, kad Lietuvoje įprasta daugumą knygų leisti kietais viršeliais! Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje ar Prancūzijoje dauguma knygų leidžiamos minkštais viršeliais, o kietais viršeliais leidžiamos tik tam tikros knygos, knygų serija ar leidimai kolekcionieriams.

spalvotos knygos

Nurodoma pagrindinė informacija apie knygą

Kokie yra svarbiausi knygos elementai? Galbūt autorius ir pavadinimas – pagal juos knyga yra atpažįstama ir atrandama. Nemažai žmonių ieško knygų pagal autorių, todėl autoriaus vardas ant viršelio tiesiog būtinas. Dažnai paminima leidykla, kartais vertėjas, leidinių ar garsenybių recenzijos, skirtos įtikinti skaitytojus knygą nusipirkti. Ir, žinoma, pavadinimas. Jis abstrakčiai perteikia knygos idėją, „užkabina“ skaitytojus – panašiai kaip viršelio dizainas. 

Knygos viršelis papasakoja apie knygą

Papasakoti apie knygą yra bene svarbiausia knygos viršelio paskirtis. Geras viršelis leidžia pajusti apie ką ir kokia bus knyga. Labai dažnai iš viršelio galima nustatyti žanrą: meilės romanai dažniausiai vaizduoja gražius vyrus ir moteris, o fantastikos knygos – gobtuvuotus magus ir kovotojus. Žinoma, tokie vaizdai yra klišės, kurios kai kuriems skaitytojams ypač nepatinka (pagal anksčiau minėtą apklausą, beveik 60 % skaitytojų nemėgsta tokių klišių ant viršelių). Tačiau visgi panašūs dalykai padeda tam tikrus žanrus mėgstantiems skaitytojams suprasti, kad štai čia yra dar viena galinti patikti knyga.

Iš viršelio galima suprasti ir knygos nuotaiką. Tamsios spalvos dažnai naudojamos rimtesnio tono knygoms, klasikos viršeliai dažnai būna solidūs, su viena dominuojančia spalva, o linksmesnio ar ironiško tono knygoms dažnai naudojami spalvingi pavadinimai ir juokingi paveiksliukai.

Iš esmės viršelis turi įtikinti skaitytoją atsiversti knygos nugarėlę – o jau tada nugarėlė bando įtikinti nusipirkti knygą. Viršelis turi būti pastebimas, išsiskirti tarp daugybės kitų knygų, pritraukti savo skaitytoją. Jis turi susisieti su knyga – užbaigus kūrinį, viršelis primena apie skaitymo patirtį arba kaip trofėjus leidžia pasidžiaugti užbaigus sunkesnį skaitinį. Ir todėl geras viršelis yra svarbus – nors, žinoma, knyga ir istorija svarbesnė!

Žinodami, kad žmonėms viršeliai visgi rūpi, Pegasas.lt elektroniniame knygyne leidžiame filtruoti knygas pagal viršelio tipus. Išsirinkite tinkamiausią!


Meniu
Turite klausimų? Susisiekite su mumis
Jūsų krepšelis tuščias!Jūsų krepšelis tuščias!