Pegasas
Pegasas

Kokias knygas šiandien skaito paaugliai?

Kokias knygas šiandien skaito paaugliai?

Skaitymas yra naudingas daugeliu požiūriu. Deja, daugelis paauglių nemėgsta skaityti – todėl tėvai dažnai suka galvą, kaip savo atžalą sudominti šia veikla. O galbūt ieškote skaitančiam paaugliui dovanos? Šiame straipsnyje apžvelgsime paauglių skaitomas ir mėgstamas knygas ir galbūt galėsime padėti.

Amžius ir žanrai

Paauglystė yra laikotarpis nuo 12 iki 18 metų – tačiau dvylikamečiai ir aštuoniolikmečiai labai skiriasi ir skaito visiškai kitokias knygas. Žinoma, kiekvienas paauglys skirtingas ir jiems gali patikti įvairiausi žanrai, tačiau visgi galima atrasti tam tikrų tendencijų. Paaugliai retai skaito savipagalbos knygas ar istorinius romanus. Ir nors jaunesniesiems gali patikti įvairios knygos, nuo fantastikos iki gyvenimiškų pasakojimų, vyresniųjų pomėgiai šiek tiek išsiskiria. Populiariausi žanrai tarp vaikinų yra nuotykinė literatūra ir fantastika, o tarp merginų – romantiškos ir gyvenimiškos istorijos. Berniukams taip pat šiek tiek labiau patinka negrožinė literatūra nei mergaitėms – pavyzdžiui, vaikiškos enciklopedijos.

Tačiau mergaitės laikomos aktyvesnėmis skaitytojomis nei berniukai. Tarp gyvenimiškų istorijų galima paminėti Kristinos Gudonytės „Blogos mergaitės dienoraštį“.  Yra ir fantastikos bei nuotykių knygų, orientuotų į vyresnes paaugles: dažniausiai pagrindinė veikėja yra mergina, o romantinė siužetinė linija būna pakankamai svarbi. Tarp tokių knygų galima paminėti „Bado žaidynes“, „Saulėlydžio“ sagą.

Nuotykių ir fantastiškos istorijos populiaresnės tarp berniukų. Galima rasti pačių įvairiausių temų: knygų apie magiją, gyvūnus, kovotojus, keliautojus, detektyvus ir t.t.

Paauglys skaito

Mėgstamiausi paauglių knygų penketukas

Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius 2019 m. apklausė paauglius apie mėgstamiausias jų knygas. Dalyvavo 580 7-10 klasės mokinių, 72 % sudarė merginos. Taigi, kokios buvo visų paauglių mėgstamiausios knygos? Pirmoje vietoje atsidūrė Rutos Sepetys „Tarp pilkų debesų“. Tai labai vertinga knyga, padedanti paaugliams geriau suvokti tremtinių patirtis. Antroje vietoje buvo Antoine’o de Saint-Exupéry romanas „Mažasis princas“, kuris laikomas klasika ir turėtų būti perskaitytas visų. Tada buvo įvardintas Kazio Borutos romanas „Baltaragio malūnas“ ir Williamo Shakespeare‘o pjesė „Romeo ir Džiuljeta“ – tai dažnai privalomi skaitiniai mokykloje. O penktoje vietoje atsidūrė romantiškas Johno Greeno romanas „Dėl mūsų likimo ir žvaigždės kaltos“.

Jeigu kalbėtume apie merginas ir vaikinus atskirai, penketukas šiek tiek skirtųsi. Skyrėsi populiarumas – merginoms romanas „Tarp pilkų debesų“ buvo pirmoje vietoje, o vaikinams ketvirtoje. Į vaikinų penketuką nepateko romanas „Dėl mūsų likimo ir žvaigždės kaltos“, bet užtat buvo Igno Šeiniaus romanas „Kuprelis“.

Paaugliai taip pat įvardijo įvairias knygų serijas. Mėgstamiausia ir merginų, ir vaikinų serija buvo J. K. Rowling „Haris Poteris“, taip pat daug kam patiko Lois Lowry „Siuntėjas“. Be šių dviejų serijų, merginos įvardijo Kimberly Brubaker Bradley seriją „Karas, išgelbėjęs mano gyvenimą“, Kiera’os Cass „Atranka“ ir Joey’io Graceffa „Edeno vaikai“, o vaikinai – Johno Flanagano serijas „Žvalgo mokinys“ bei „Brolija“ ir Jeffo Kinney „Nevykėlio dienoraštį“.

Patarimai renkantis knygą paaugliui

Pirmiausia svarbu atsižvelgti į paauglio amžių. Kaip minėta, dvylikamečiai skaito visai kitokias knygas nei aštuoniolikmečiai. Ar knyga tinkama paaugliui, dažnai galima spręsti pagal pagrindinių veikėjų amžių. Jeigu veikėjui dešimt metų, greičiausiai knyga skirta jaunesniems paaugliams. O jeigu šešiolika – vyresniems. Juk taip lengviausia susitapatinti. Aprašymas taip pat dažnai gali pakuždėti, kokiai auditorijai knyga skirta.

Taip pat labai svarbu atsižvelgti į paauglio interesus. Kokio tipo knygas paauglys mieliausiai skaito, gal turi mėgstamą autorių? O jeigu ne, kokio tipo filmus, serialus ar vaizdo žaidimus mėgsta? Galima rasti panašių tematikų knygų. Pavyzdžiui, jeigu paaugliui patiko serialas „Stranger Things“, gali patikti „Stranger Things. Įtarūs protai“ – knyga apie serialo priešistorę. 

Pegasas.lt yra platus pasirinkimas įvairiausių knygų paaugliams. Čia rasite kažką kiekvienam!

 


Meniu
Turite klausimų? Susisiekite su mumis
Jūsų krepšelis tuščias!Jūsų krepšelis tuščias!