Pegasas
Pegasas

Biblioterapija

Biblioterapija

Šiais skubiais laikais daug žmonių patiria stresą ir nerimą. Įvairios terapijos gali padėti susitvarkyti su šiomis ir kitomis psichologinėmis problemomis. Terapijos gali būti skirtos gydyti tam tikrai ligai, tačiau puikiai tinka siekiant paprasčiausiai atsipalaiduoti, nusiraminti ir geriau pažinti save. Galbūt jau yra tekę girdėti apie psichoterapiją, garsų ar dailės terapiją. Tačiau ar žinojote apie biblioterapiją arba skaitymo terapiją?

Kodėl biblioterapija naudinga?

Yra daugiau nei viena priežastis, kodėl skaitymo terapija gali būti naudinga. Pirmiausia, tai gera priemonė valdant stresą. Skaitydami žmonės gali ištrūkti iš kasdienybės problemų ir pailsėti kitame pasaulyje. Tam ypač tinka grožinė literatūra. O pailsėjus kitame pasaulyje, galima su daugiau jėgų kibti į savo darbus.

Knygose taip pat galima rasti pažįstamų situacijų, kurios gali kelti problemų realybėje. Skaitydami kaip su sunkumais ir įvairiais jausmais tvarkosi knygų veikėjai, galite susitapatinti, pasiguosti, pažvelgti į savo problemas iš kitos perspektyvos ir galbūt netgi rasti gerų sprendimų. Knygos supažindina skaitytojus su pasauliu ir padeda geriau jį suprasti, todėl taip pat padeda tapti empatiškesniu, supratingesniu ir geresniu žmogumi.

skaitymas-terapija

Kuo knygų terapija skiriasi nuo paprasto skaitymo?

Svarbu paminėti, kad biblioterapijos metu žmogus gilinasi į tekstą. Priešingu atveju, terapija greičiausiai nesuteiks daug naudos. Žinoma, knygos tikrai gali būti naudingos net ir ne visiškai įsigilinus į tekstą. Tačiau skaitymo terapijos metu naudos paprastai gaunama daugiau.

Knygą biblioterapijai dažnai rekomenduoja psichologas. Taip pat biblioterapijos metu skiriasi pats skaitymo procesas ir pasiruošimas. Ruošdamasis skaitymo terapijai, žmogus turi atsipalaiduoti ir pasistengti negalvoti apie visas savo bėdas ir nemalonumus, būti kuo ramesnis. Žmogus taip pat turi suprasti, ko jam trūksta ir ką nori skaityti. Pavyzdžiui, galbūt jaučiama, kad būtų naudingos asmeninio tobulėjimo knygos. Išsirinkus knygą pradedama skaityti, gilinamasi į tekstą. Labai naudinga užsirašyti kylančias mintis, kurias po to galima analizuoti ir taip geriau suprasti save.

Taip pat labai rekomenduojama baigus knygą ją su kuo nors aptarti. Jeigu knygą rekomendavo psichologas, greičiausiai aptarsite su juo. Tačiau taip pat gerai knygą aptarti su artimaisiais ar draugais. Šitaip galite dar kartą įvertinti, ką perskaitėte, pasidalinti mintimis su kitu žmogumi ir geriau susidėlioti savąsias.

Biblioterapijos rūšys

Skaitymo terapija gali būti skirstomi į kelias rūšis. Trys pagrindinės rūšys yra klinikinė, reabilitacinė ir edukacinė biblioterapija. 

Klinikinė terapija – tai tokia biblioterapija, kai gydytojas paskiria pacientui skaityti konkrečius tekstus siekiant gydyti psichinę ligą. Tokią terapiją gali skirti tik specialistas ir knygą renka tik kvalifikuotas gydytojas. Skaitymo metu svarbu stebėti skaitytojo reakciją – šitaip gydytojas įsitikina, kad paskirta knyga yra tinkama.

Reabilitacinė biblioterapija padeda prisitaikyti prie pasikeitusios situacijos, pavyzdžiui, esant sunkiai ilgalaikei ligai. Labiausiai tam tinka viltį teikianti literatūra, tokia kaip įkvepiančios istorijos arba iššūkius įveikusių žmonių biografijos. Tačiau kartais, jaučiantis blogai, norisi žinoti, kad ne jūs vienas patiriate tokius jausmus. Tokiais atvejais tinka sumaištį ir sunkumus aprašanti grožinė literatūra.

Edukacinės arba asmenybės vystymo terapijos tikslas, kaip nurodo pavadinimas, yra asmenybės vystymas. Tai gali būti naudinga ir siekiant išvengti įvairių ligų, ir ieškant sprendimų susidūrus su iššūkiais. Tokia terapija dažnai taikoma įvairiose socialinėse institucijose: bibliotekose, kalėjimuose, mokyklose ir pan.  

Norėdami patirti biblioterapijos naudą, neprivalote eiti pas psichologą. Tiesiog pagalvokite, kokią knygą jums šiuo metu būtų naudinga skaityti, paskirkite skaitymui ramią valandėlę, ir pasigilinkite į tekstą. Užsirašykite savo mintis ir po to aptarkite knygą su artimuoju. Tai gali būti labai raminanti ir naudinga patirtis!


Taip pat skaitykite

Visos naujienos
Meniu
Turite klausimų? Susisiekite su mumis
Jūsų krepšelis tuščias!Jūsų krepšelis tuščias!