Pegasas
Pegasas

Greitasis skaitymas: kas tai, kaip veikia?

Greitasis skaitymas: kas tai, kaip veikia?

Nuolat augant informacijos kiekiams, greitas jos suvokimas ir atranka gali tapti nepaprastai naudingu įgūdžiu. Vidutiniškai žmogus perskaito 250 žodžių arba maždaug vieną knygos puslapį per minutę. Vadinamasis greitasis skaitymas yra metodas, padedantis informaciją įsisavinti ko ne dvigubai greičiau nei įprasta. Aptarkime, kaip jis veikia ir kuo gali būti naudingas.

Greitojo skaitymo technikos

Skaitymą pagreitinti galima įvairių technikų pagalba. Visas jas vienija vienas bruožas – skaitomo teksto nereikėtų vokalizuoti, t.y. garsiai jo ištarti mintyse. Tokiu būdu sakinio esmę galima suvokti greičiau, nei užtruktų įprastai perskaičius. Taip pat patariama skaitant grupuoti žodžius, neskiriant laiko kiekvienam individualiai. Vienas iš greitojo skaitymo metodų siūlo skaitomą tekstą vesti pirštu ar laikyti kortelę ties akių žvilgsnyje esančia eilute. Mokantis greitojo skaitymo siūloma neužsibūti ties viena teksto eilute ilgiau nei sekundę. Iš pradžių tokiu būdu pavyks suvokti tik nedidelę dalį teksto. Tačiau ilgainiui, praktikuojantis, supratimas taikant greitojo skaitymo techniką turėtų plėstis.

Dar vienas metodas yra vadinamas teksto „skenavimu“. Tokiu būdu skaitytojo akys bėga per tekstą ir stengiasi pastebėti tik svarbiausius raktinius žodžius – datas, pavadinimus, apibrėžimus. Taip pat didžiausias démesys atkreipiamas į pirmąjį pastraipos sakinį. Tokiu teksto esmę paliekama sudėlioti skaitančiojo mintyse. Šiam metodui naudingi periferinio matymo sugebėjimai, todėl norint greitai skaityti galima atlikti jį gerinančius pratimus. Kuo daugiau praktikuosite greitąjį skaitymą, tuo natūraliau ir be didesnių pastangų galėsite naudoti šį įgūdį.

knygos rankoje

Greitojo skaitymo pritaikymo sritys

Ar greitojo skaitymo metodas tinka bet kuriam tekstui? Greičiausiai ne. Kuo greičiau skaitote, tuo mažiau informacijos įsimenate. Todėl greitojo skaitymo technikos netiks mokantis ar atidumo ir kruopštumo reikalaujantiems, pavyzdžiui, teisiniams tekstams. Greitasis skaitymas daugiausiai naudos duos tuomet, kai susidūrę su informacijos gausa, turite greitai įvertinti ar tam tikras straipsnis, ar knygos skyrius jums bus aktualus. Taip pat jei ieškote vieno konkretaus dominančio fakto tekste. Greitojo skaitymo pagalba galite rasti reikiamą informaciją, įvertinti esminę teksto idėją, per daug nesigilindami į detales.

Greitasis skaitymas ir grožinė literatūra

Ar galima greitojo skaitymo techniką pritaikyti skaitant grožinę literatūrą? Vieną vertus, smagu būtų per valandą ar dvi įveikti romaną, o per savaitgalį – seniai planuotą perskaityti knygų stirtą. Kita vertus, nerekomenduotina. Grožinė literatūra sukurta taip, kad tekstu perduotų ne tik prasmę, bet ir keltų estetinį pasigėrėjimą. Šokdami per žodžius, vietoje to, kad pajustume kalbos grožį ir ritmą, atimtume iš savęs didžiąją dalį skaitymo malonumo.

Praktika

O kas jei norite geriausio iš abiejų pasaulių – išmokti skaityti šiek tiek greičiau ir išlikti dėmesingi tekstui? Tai įmanoma pritaikius kelis patarimus. Visų pirma, tai kas akivaizdu – daugiau skaitykite ir stenkitės tą daryti reguliariai. Kuo daugiau ir dažniau laiko skirsite šiai veiklai, tuo sparčiau ir efektyviau imsite skaityti. Taip pat patartina išsikelti tikslą, kiek puslapių knygos per dieną ar savaitę norėtumėte perskaityti. Tai padės išlaikyti reguliarumą. Taip pat galite nusistatyti ir skaitymo trukmę, pavyzdžiui, 30 minučių per dieną ir stengtis per tą laiką perskaityti kuo daugiau. Žinoma, nepamirštant malonumo ir dėmesingumo.

Gerai žinomas Frank Zappa posakis – „tiek daug knygų, tiek mažai laiko“ masina mus domėtis, kaip turimą laisvalaikį išnaudoti efektyviau. Greitasis skaitymas ir jo technikos gali skambėti viliojančiai, tačiau daug tikėtis iš šio įgūdžio nevertėtų. Nors jis gali būti sėkmingai pritaikomas renkant informaciją moksliniam darbui ar naršant internete, knygos skaitymas turėtų išlikti malonia, atpalaiduojančia, maksimalų dėmesį ir atidumą palaikančia veikla.


Taip pat skaitykite

Visos naujienos
Meniu
Turite klausimų? Susisiekite su mumis
Jūsų krepšelis tuščias!Jūsų krepšelis tuščias!