Tikriausiai niekas ir niekada nesužinos tikslaus 1941-1944 m. į Aušvicą išvežtų ir ten mirusių žmonių skaičiaus. Užtat H.D.Macadam puikiausiai žino, kiek moterų iš Slovakijos buvo suvaryta į pirmąjį konvojų, kuris stovyklą pasiekė 1942 m. kovo 26 d.

1942 m. kovo 25 d. beveik tūkstantis jaunų netekėjusių žydaičių Poprade, Slovakijoje, sulipo į traukinį. Pasipuošusios geriausiais drabužiais, jos paliko tėvų namus ir išdidžiai mojo atsisveikindamos. Merginos tikėjo keliems mėnesiams vykstančios dirbti į gretimą gamyklą. Jaunosios moterys, dauguma – dar visai paauglės (kai kurios ne vyresnės nei penkiolikos metų) – buvo išgabentos į Aušvicą. Išgyveno vos kelios iš niekuo nenusikaltusių 999 išgabentųjų.

H.D.Macadam „999 Aušvico moterys“ yra apie pirmą oficialų žydų išgabenimą į Aušvicą. Tai nebuvo nei pasipriešinimų dalyviai, nei karo belaisviai. Į beveik užtikrintą mirtį pasiųstos jaunos moterys buvo bejėgės ir bereikšmės ne tik dėl savo žydiško kraujo, bet ir dėl lyties.

Autorė, stropiai atlikusi archyvinius tyrimus, remdamasi išsamiais asmeniniais pokalbiais su išgyvenusiomis moterimis bei istorikų, liudininkų ir pirmųjų išgabentų moterų šeimoms konsultacijomis, atskleidžia skausmo kupinas jų istorijas.

Radusi kelias dar gyvas moteris ir pabendravusi su jų giminaičiais ir vaikais, ji įstengė atkurti ne tik pirmuoju konvojumi vykusių moterų istorijas, bet ir kasdienį gyvenimą bei mirtis Aušvico metais. Užduotį sunkino, o rezultatus įspūdingesniais pavertė dingę dokumentai, skirtingi ir nevienodai užrašyti moterų vardai bei pravardės, taip pat ilgi nuo Antrojo pasaulinio karo prabėgę metai.

„Aptikę tiesioginės kalbos citatą, išskirtą kabutėmis, galite neabejoti, kad tai išgyvenusių kalinių ar liudininkių perpasakoti žodžiai iš pokalbių, kuriuose jos dalyvavo ar kuriuos girdėjo.“ – pasakoja apie knygą autorė.

D. Macadam – pasaulyje pripažinta rašytoja, daug metų dirba Holokausto atminties vardan. Jos darbus pripažino „Yad Vashem“ centras Jungtinėje Karalystėje, „USC Shoah“ fondas, Nacionalinis žydų istorijos muziejus Bratislavoje, Slovakijoje, ir Aušvico memorialinis muziejus Osvencime, Lenkijoje.

D. Macadam yra kuriamo dokumentinio filmo „999: neeilinės merginos, pirmuoju oficialiu traukiniu išgabentos į Aušvicą“ prodiuserė ir režisierė.

Skausmo kupinos istorijos, kurias atskleidžia autorė, yra vertinamos kaip ypač svarbus indėlis į Holokausto literatūros ir moterų istorijos archyvą.

„Bet kurią visuomenę galima vertinti pagal tai, kaip ji elgiasi su savo moterimis ir mergaitėmis.“ - Michelle Obama

Patiks jei domitės istorija, Holokausto įvykiais, knygos „Galutinė stotis –Aušvicas“ gerbėjams.