Pegasas
Pegasas

Kaip išmokyti vaiką skaityti

Kaip išmokyti vaiką skaityti

Knygų skaitymas kartu su vaikais yra puiki ir naudinga pramoga, bei pasirengimas savarankiško skaitymo pradžiai. Kada to tikėtis? Vaikai paprastai išmoksta patys skaityti būdami 5-7 metų. Jei jūsų mažylis pasiekė šį amžiaus tarpsnį, galite palengva jį paskatinti leistis į savarankiško skaitymo kelionę. Siūlome keletą nesudėtingai įgyvendinamų patarimų kaip išmokyti vaiką skaityti.

Skaitykite ir kalbėkitės

Kaip žinia, skaityti vaikams verta nuo pat gimimo. Taip ne tik formuojamas gausus vaiko žodynas, skatinamas smegenų vystymasis, bet ir padedamas pamatas savarankiško skaitymo pradžiai. Jei dar nepradėjote reguliariai skaityti vaikui, niekada nevėlu pradėti. O jei jau skaitote kasdien, galite šią veiklą padaryti dar tikslingesnę. Stenkitės kuo daugiau kalbėtis apie tai ką skaitote, pastebėti ir aptarti nežinomus žodžius ir prasmes. Tokie pokalbiai ne tik išmokys vaiką reikšti nuomonę ir diskutuoti, bet ir pagelbės mokant vaiką savarankiškai skaityti ir suvokti tekstą.

mokosi skaityti

Atraskite raides

Mokytis skaityti pradėkite pamažu. Visų pirma padėkite vaikui pastebėti žodžius ir simbolius tiek knygelėse, tiek aplinkoje. Įgarsinkite kiekvieną raidę vaikui ir raginkite pakartoti. Skaitydami vaikui knygoje kiekvieną žodį veskite pirštu. Tai padės vaikui palengva susieti garsus ir simbolius. Žodžių ir raidžių paiešką aplinkoje galite paversti smagių žaidimu, pavyzdžiui, eidami pasivaikščioti. 

Tegul jūsų namų aplinką kurį laiką supa raidės. Pakabinkite plakatų su paprastais trumpais žodžiais, kurie būtų užrašyti didžiosiomis raidėmis, stambiu šriftu. Raginkite vaiką ištarti visas raides, kurios sudaro žodį. Taip pat galite pasigaminti ar įsigyti raidžių kortelių, iš kurių galėtumėte drauge dėlioti žodžius. Ši veikla padėtų vaikui palengva suprasti skirtingų garsų jungimo principą.

Žaiskite

Stenkitės sugalvoti žaidimų, kurie būtų susiję su raidėmis ir garsais. Raginkite vaiką atspėti, kuria raide prasideda ir baigiasi įvairūs žodžiai. Įtraukite garsus, raides ir žodžius į jums įprastus žaidimus ir pokalbius, daineles. Mokantis skaityti gali būti naudingos ir technologijos. Tinkamai parinktos programėlės ir žaidimai gali tapti interaktyviu, įtraukiančiu ir naudingu mokymo metodu. Viena žinomiausių šios srities mobiliųjų programėlių yra „Lingokids“. Tačiau panašių alternatyvų išties gausu. Tiesa, jos nėra pritaikytos lietuvių kalbai, tad gali pagelbėti tik pradiniame mokymosi etape, stengiantis pažinti raides ir perprasti bendruosius skaitymo principus.

Tinkamos knygos

Paieškokite knygų kurios skirtos savarankiško skaitymo pradžiai – tekstas jose pateiktas didžiosiomis raidėmis, žodžių skiemenys gali būti atskirti brūkšneliais. Skaitykite jas vaikui ir raginkite jį įsitraukti – įvardinti raides ir pabandyti jas apjungti. Atėjus laikui bandykite skaityti pasikeisdami. Savarankiško skaitymo pradžią paspartinti galite ir įsigiję abėcėlės knygelių. Kai kurios iš jų gali būti papildytos garsais ir magnetukais (pagalbai dėliojant žodžius). Atkreipkite dėmesį ir į užduočių knygeles, kurios skirtos pirmiesiems savarankiško skaitymo ir rašymo bandymams.

Pradėjus skaityti

Jūsų vaikas jau pradeda skaityti pats? Puiku, padrąsinkite ir skaitykite kartu. Parašykite tą daryti balsu. Jei vaikas užstringa, padėkite jam perskaityti ir ištarti žodį. Vėliau dar sykį aptarkite vietą sukėlusią sunkumų. Skaitykite kartu tas pačias knygeles keletą kartų. Kartojimas padės vaikui jaustis užtikrinčiau žengiant pirmuosius savarankiško skaitymo žingsnius. Kalbėkitės ir stebėkite, ar vaikas supranta perskaitytus žodžius – svarbu, kad skaitymo ir suvokimo gebėjimai būti vystomi vienu metu.

Svarbiausi principai mokant vaikus skaityti yra lankstumas, atidumas ir žaismingumas. Neskuběkite ir leiskite vaikui mokytis savo tempu. Nuolat keiskite ir atsižvelgdami į poreikius koreguokite mokymo metodus ir leiskite vaikui pasirinkti knygas. Aktyvų mokymą skaityti atidėkite kuriam laikui, jei vaikas nerodo susidomėjimo šia veikla, ar daro itin menką pažangą. Nepamirškite, savarankiškas skaitymas turi išlikti smagus. Tik taip užauginsite savo mažųjų meilę knygoms.


Taip pat skaitykite

Visos naujienos
Meniu
Turite klausimų? Susisiekite su mumis
Jūsų krepšelis tuščias!Jūsų krepšelis tuščias!