Pegasas
Pegasas

Kaip išsirinkti gerą knygą?

Kaip išsirinkti gerą knygą?

Poilsis su knyga ir ramus laikas sau tampa tikra retenybe dažno iš mūsų gyvenime. Natūralu, kad brangų laiką skirtą skaitymui norisi praleisti kuo kokybiškiau ir nenusivilti. Kaip nepasiklysti tarp naujų knygų gausos ir išsirinkti gerą knygą? Siūlome pažinti savo skonį, ieškoti autoritetų, pasidomėti žymiausiais literatūros apdovanojimais arba rinktis laiko patikrintus kūrinius – klasiką. 

Pažinkite savo literatūrinį skonį

Gera žinia – kuo daugiau skaitysite, tuo lengviau taps atsirinkti širdžiai mielus skaitinius. Eksperimentuokite ir išbandykite įvairius žanrus: detektyvus ir trilerius, fantastiką ir siaubo romanus, dramas, klasiką, šiuolaikinę grožinę literatūrą, romantiškas istorijas bei istorinius romanus. Galbūt patirsite, kad labiausiai mėgaujatės vienu iš jų, o galbūt suprasite, kad esate universalus skaitytojas. Bet kuriuo atveju, bent viena gera, jūsų lūkesčius atitikusi knyga, padės surasti kitas, panašias. Pasitelkite į pagalbą knygyno darbuotojus, bibliotekininkus ir draugus. Ilgainiui pastebėsite, kas būtent jums apibrėžia gerą knygą – lėtas ar greitas tempas, intensyvus veiksmas ar personažų vidinio pasaulio vyksmas, humoras ar melancholija, realizmas ar fantazija. Išsirinkti tinkamą skaitinį taps žymiai lengviau, pagal tam tikrus, jums aktualius, raktinius žodžius.

Atraskite savo autoritetus

Gerą knygą pasirinkti gali padėti kiti skaitytojai, knygų apžvalgininkai, literatūrologai. Viešojoje erdvėje gausu įvairaus pobūdžio apžvalgų ir recenzijų, kurios gali padėti surasti tinkamiausią ir jūsų laiko vertą kūrinį. Ieškokite knygų apžvalgininko, kurio rekomendacijos labiausiai atitinka jūsų skonį. Kitų skaitytojų rekomendacijos gali gerokai palengvinti knygų pasirinkimo procesą. 

Visame pasaulyje daug dėmesio sulaukia kadenciją baigusio JAV prezidento ir aistringo skaitytojo Barack'o Obamos metų geriausių knygų sąrašai. Daugelis skaitytojų pasitiki politiko knygų rekomendacijomis, o leidyklos net pažymi knygų viršelius – „Mėgstamiausia Barack'o Obamos knyga“ ar panašiomis etiketėmis. Kitų žymių žmonių, pavyzdžiui, Oprah Winfrey ir Reese Witherspoon knygų klubų sąrašai taip pat daro įtaką skaitytojų pasirinkimams. Savo literatūrinių autoritetų galite ieškoti ir šių garsių vardų tarpe. 

 knygos

Apdovanotos knygos

Garsūs knygų apdovanojimai – dar vienas svarbus orientyras renkantis kokybišką skaitinį. Žymiausias ir pats prestižiškiausias iš jų yra Nobelio literatūros premija. Ji yra skiriamas kasmet, autoriui už viso gyvenimo kūrybą. Tuo tarpu dar viena labai garsi – „Man Booker“ premija, yra skiriama už konkretų anglų kalba išleistą kūrinį. Kasmet yra paskelbiami ilgasis ir trumpasis šios premijos knygų sąrašas, bei viena knygą nugalėtoja (2019 m. buvo padaryta išimtis – premiją gavo net du autoriai). Ne mažiau svarbi yra viena prestižiškiausių JAV premijų - Pulicerio premija, kuri skiriama už geriausius literatūros, žurnalistikos ir muzikos kūrinius. Knygos, paminėtos bent viename iš šių sąrašų, dažnai puikuojasi išaugusiais pardavimais ir ūgtelėjusiu skaitytojų dėmesiu visame pasaulyje. 

Taip pat dėmesio vertas knygas gali padėti atsirinkti ir kiti garsūs, nors ir mažesnio masto literatūros prizai. Prancūzijoje vienas garsiausių literatūros apdovanojimų yra Goncourt'ų premija, o Italijoje – „Strega“ premiją. Šių ir kitų panašių apdovanojimų pavadinimai ant knygų viršelių yra literatūros kritikų ir profesionalų pripažinimo ženklas. Domėjimasis literatūros premijomis gali padėti atsirinkti tiek profesionalų, tiek skaitytojų rekomenduojamas knygas

Klasika 

Jei šiuolaikinė literatūra dažnai nuvilia, o išsirinkti tinkamą knygą pernelyg sudėtinga, verta atsigręžti į laiko patikrintus kūrinius – klasiką. Tai knygos, kuriose paprastai slypi stiprios moralinės žinutės, padedančios suprasti ir įveikti universalias moralines dilemas. Klasikos skaitymas padeda geriau suvokti skirtingus laikmečius ir kultūras, ugdyti empatiją ir plėsti savo suvokimo ribas, pažįstant kitokią nei mūsų žmonių gyvenimo realybę. Nors klasikos kūrinių skaitymas kartais gali tapti iššūkiu, juos įveikus garantuotas malonus atpildas. Galiausiai, skaitydami klasiką imsite suprasti vis daugiau kultūrinių nuorodų ir pradėsite kitaip matyti net ir šiuolaikinės literatūros kūrinius. 

Patarimų kaip išsirinkti gerą knygą gali būti gausybė, tačiau kartais verta pasitikėti savo nuojauta. O ši stiprėja bėgant laikui ir augant perskaitytų knygų skaičiui. Linkime jums sėkmės renkantis ir malonaus laiko su gera knyga! 


Taip pat skaitykite

Visos naujienos
Kodėl verta žaisti stalo žaidimus
Naudingi patarimai

Kodėl verta žaisti stalo žaidimus

19/06/2022
Skaitytojų tipai
Naudingi patarimai

Skaitytojų tipai

24/05/2022
Patarimai mokantis kalbų
Naudingi patarimai

Patarimai mokantis kalbų

24/05/2022
Meniu
Turite klausimų? Susisiekite su mumis
Jūsų krepšelis tuščias!Jūsų krepšelis tuščias!