Pegasas
Pegasas

Kaip paskatinti vaikus skaityti knygas?

Kaip paskatinti vaikus skaityti knygas?

Skaitymo nauda vaikams –  neabejotina. Knygų dėka praturtinama vaiko vaizduotė, kuriamas pagrindas ateities akademiniams pasiekimams, lavinami kalbos įgūdžiai. Skaitydami vaikai išmoksta susikaupti ir sutelkti dėmesį. Ankstyvame amžiuje pamėgę skaitymą mažieji gauna dovaną visam gyvenimui – meilę literatūrai. Skaitymą, kaip ir kiekvieną gerą įprotį galima ugdyti ir puoselėti. Taigi, kaip paskatinti vaikus skaityti knygas?

Pradėkite kuo anksčiau

Skaityti vaikams verta pradėti nuo pat gimimo. Tokiu būdu padidinsite tikimybę, kad vaikas pamils šią veiklą žymiai anksčiau, nei išmoks skaityti pats. Kūdikiams galite skaityti savo mėgstamas knygas ar net vyresniems vaikams skirtus tekstus. Šiame etape mažyliams svarbu girdėti tėvų balsus ir susipažinti su kuo platesniu žodynu. Turtinga kalba gali ženkliai prisidėti prie kūdikio smegenų vystymosi ir pažintinių sugebėjimų formavimosi. Tiesa, skaitydami įvairaus amžiaus ikimokyklinukams nepamirškite riboti trukmę, kad mažylis nepervargtų. Stenkitės skaitymą paversti maloniu, tėvų ir vaikų ryšį stiprinančiu ritualu.

Mažylio pažintį su knygomis galima pradėti ne tik klausantis tėvų balsų, bet ir liečiant bei tyrinėjant. Knygelės kūdikiams yra papildytos įvairiomis tekstūromis, ryškiomis spalvomis, atverčiamomis detalėmis. Tokie leidiniai, dažniausiai, yra pagaminti iš kietesnio popieriaus, atsparaus pirmiesiems skaitymo bandymams – glamžymui ir drėgmei. Šiuo atveju labiau nei knygelėse esantis tekstas svarbus vaiko susipažinimas su fiziniu knygos pavidalu. 

vaikas skaito

Pasirinkite tinkamas knygas

Skaitymo džiaugsmą vaikams padėti atrasti gali ir tinkamos knygos. Rinkdamiesi knygas atkreipkite dėmesį į leidėjų ar knygyno nurodytas amžiaus kategorijas. Patiems mažiausiems, kurie jau gali išlaikyti dėmesį ir išklausyti trumpą tekstą (maždaug nuo 3 metų), tiks paveikslėlių knygelės, kuriose iliustracijų daugiau nei žodžių. Taip pat ikimokyklinukų dėmesį neabejotinai patrauks garsinės ir muzikinės knygos

Augant vaikams, jų amžiui rekomenduojamose knygose daugėja teksto, o pasakojimai tampa sudėtingesni ir prasmingesni. Kokybiška vaikų literatūra yra ne tik malonus laiko praleidimo būdas, bet ir pagalba įveikiant skirtingais raidos etapais aktualias problemas ir iššūkius ar baimes. Atkreipkite dėmesį į teksto ilgį ir sudėtingumą – netinkamai parinktas kūrinys gali sumažinti vaiko susidomėjimą skaitymu. 

Tinkamiausią knygą gali išsirinkti ir patys vaikai. Tai gali tapti smagiu žaidimu ir laiku, kuomet puoselėjamas vaikų ir tėvų ryšys. Kartu su vaiku keliaukite į biblioteką ar knygyną. Drauge aptarkite temas, kurios jūsų vaiką domina labiausiai. Knygelę, kurią vaikas išsirinks pats, skaityti bus dar smagiau. 

Mokykite pavyzdžiu ir būkite kūrybiški

Svarbu, kad augantis vaikas matytų, kad skaitymas yra svarbi ir dėmesio verta veikla. Didelė tikimybė, kad namuose, kuriose skaitoma ir galima rasti knygų, vaikas natūraliai pamėgs šią veiklą. Jei jūsų vaikas vyresnis, paverskite skaitymą bendru šeimos užsiėmimu. Suplanuokite laiką vakarais ir savaitgaliais, kuomet kartu skaitysite ir aptarsite knygas. Svarbu, kad skaitymo nepaverstumėte prievole vaikams. Ši veikla visų pirma yra malonumas, o tėvai gali padėti savo atžaloms jį atrasti. 

Jei jūsų šeimoje tai priimtina, galite sugalvoti apdovanojimų sistemą, kuri būtų aktuali vyresniems, savarankiškai skaitantiems vaikams. Perskaitytas knygas galite pažymėti lipdukais ar taškais, kuriuos būtų galima iškeisti į dovaną ar smagią veiklą. Paskatinti vaiką skaityti taip pat gali padėti jaukaus kampelio namuose, skirto būtent šiai veiklai sukūrimas. Laiko, kurį vaikas leidžia prie ekranų ribojimas taip pat gali padėti atrasti alternatyvias veiklas, tarp jų ir skaitymą. 

Būdų, kaip paskatinti vaikus skaityti knygas yra gausybė. Pats svarbiausias iš jų – pamilkite skaitymą patys ir jūsų vaikai mokysis iš paties geriausio pavyzdžio šalia jų. Meilė knygoms – viena gražiausių dovanų, kurias galite padovanoti savo mažiesiems.


Taip pat skaitykite

Visos naujienos
Meniu
Turite klausimų? Susisiekite su mumis
Jūsų krepšelis tuščias!Jūsų krepšelis tuščias!