Pegasas
Pegasas

Kaip technologijos keičia mūsų skaitymo įpročius

Kaip technologijos keičia mūsų skaitymo įpročius

Kaip technologijos keičia mūsų skaitymo įpročius

Kai J. Gutenbergas 15 a. išrado spausdinimo mašiną, sukėlė tikrą informacijos revoliuciją. Kiekvienais metais informacija galėjo pasiekti vis daugiau žmonių. Tačiau žmonėms vis tiek reikėdavo gauti knygas, ieškoti jose konkrečių skyrių, o tai užima laiko. Skaitmeninė revoliucija tai pakeitė – šiandien naudodamiesi internetu galime sužinoti daugybę dalykų per kelias sekundes. Technologijų nauda yra didžiulė. Jos daug ką pakeitė – tačiau nebūtinai vien į gerąją pusę. Taigi kaip technologijos keičia mūsų skaitymo įpročius?

Skaityti tapo daug patogiau

Nors didesnė dalis žmonių vis dar mieliau renkasi popierines knygas, elektroninės knygos darosi vis populiaresnės. Tai puikiai suprantama: kompiuteriuose, telefonuose ir skaityklėse telpa milžiniškas kiekis knygų ir nereikia tampytis papildomo svorio. Galima skaityti bet kur, bet kada. Žinant, kokie šiais laikais žmonės yra užimti, tai labai patraukli savybė.

Elektroninės knygos taip pat dažniausiai kainuoja mažiau negu popierinės, kadangi joms reikia mažiau išteklių. Jos taip pat ekologiškesnės, nes nereikia naudoti popieriaus, dėl kurio turi būti kertami medžiai. 

el. knyga

Skaitome daug greičiau

Šiais laikais žmonės nori per kuo trumpesnį laiką sužinoti kuo daugiau – todėl ir skaityti jie stengiasi kuo greičiau. O knygose pateikiamas tekstas buvo pritaikytas daug lėtesniam skaitymui. Kadaise raštuose net nebuvo paliekami tarpai tarp žodžių, siekiant sutaupyti brangią pergamentų medžiagą. Medžiagos būdavo sutaupoma, bet skaitančiojo laiko tikrai ne. O dabar, pasikeitus žmonių įpročiams, popierinių knygų skaitymas gali apsunkti ir pasirodyti per mažai efektyvus siekiant kuo greičiau gauti informacijos. 

Su skaitmeniniais įrenginiais skaitymą taip pat galima labai palengvinti. Pavyzdžiui, galima nusistatyti patogiausią šrifto dydį ir spalvą, net pakeisti patį šriftą. Tai ypač naudinga žmonėms, turintiems prastesnį regėjimą arba disleksiją. 

Mažiau įsitraukiame

Žinoma, yra pastebėta ir tam tikrų neigiamų dalykų. Pavyzdžiui, mokslininkai nustatė, kad studentai, skaitę spausdintą teksto variantą, geriau suprato tekstą ir geriau atsakė į teksto suvokimo klausimus, palyginus su skaitmeniniu būdu skaičiusiais studentais. Taip pat nemažai žmonių mano, kad skaitant tekstą tradiciškai, su popierine knyga, yra labiau pasineriama į istoriją ir labiau susitapatinama su veikėjais negu skaitant skaitmeninę versiją ar klausant audio knygos. Tai ypač aktualu kalbant apie grožinę literatūrą. Galbūt dėl to, kad turint rankose knygą lengviau pamiršti supančią aplinką. O kompiuteriuose, telefonuose gali šokinėti blaškančios žinutės, vilioti įrenginyje esantys žaidimai ir įvairūs portalai, šitaip atitraukdami dėmesį nuo istorijos.

Prasčiau įsimename informaciją

Antikos laikais Sokratas kritikavo raštą, teigdamas, kad raštas sugadina atmintį ir suteikia tik žinojimo iliuziją, ne tikrąjį žinojimą. Panašiai buvo baimintasi mokykloje ėmus naudoti skaičiuotuvus. Bijoma ir dabartinių skaitmeninių technologijų poveikio. Tokios baimės nėra visiškai nepagrįstos: tiesa, kad internete galint akimirksniu viską rasti, dedama mažiau pastangų informaciją įsiminti. Be to, nemažai studijų įrodo, kad skaitant popierinius tekstus įsimenama daugiau informacijos. Dėl to mokiniams ir studentams gali būti pravarčiau papildomą mokomąją literatūrą rinktis popieriniu variantu. 

Trumpai tariant, elektroninės knygos turi ir privalumų, ir minusų. Jos atveria galimybes skaityti bet kur ir bet kada, leidžia skaityti patogiausiu būdu. Jos pigios ir ekologiškos. Tačiau popierinės knygos gali būti geresnis variantas siekiant labiau įsitraukti ir geriau įsiminti tekstą. Galų gale, svarbiausia rinktis geriausią būdą jums patiems. Arba skaityti ir taip, ir taip!


Taip pat skaitykite

Visos naujienos
Meniu
Turite klausimų? Susisiekite su mumis
Jūsų krepšelis tuščias!Jūsų krepšelis tuščias!