Pegasas
Pegasas

Skaitymas su vaikais: ką svarbu žinoti ir kuo tai naudinga?

Skaitymas su vaikais: ką svarbu žinoti ir kuo tai naudinga?

Skaitymas kartu su vaikais yra nepaprastai vertingas laisvalaikio praleidimo būdas, kuris praturtina mažųjų kalbą, padeda jiems išmokti efektyviai klausytis ir spartina savarankiško skaitymo pradžią. Taip pat tai yra galimybė stiprinti tėvų ir vaikų tarpusavio ryšį. Jei norėtumėte, kad skaitymas taptų ne tik bendros jūsų kasdienybės dalimi, bet ir tobulėti skatinančia veikla, kviečiame atkreipti dėmesį į keletą svarbių patarimų.

Kaip skaityti su vaiku

Pagrindinis patarimas – stenkitės skaitymą padaryti kiek įmanoma labiau interaktyviu. Jūsų vaikas turėtų būti ne tik pasyvus šios veiklos dalyvis, bet ir pats aktyviai prisidėti. Dar prieš pradėdami skaityti knygą drauge aptarkite jos viršelį – pavadinimą ir iliustracijas. Klauskite vaiko nuomonės apie ką ši knyga galėtų būti, kokius jausmus ar emocijas ji kelia. Tokiu būdu pažadinsite vaiko susidomėjimą ir sukursite progą vaizduotei lavinti. Klausimus užduokite ir skaitydami tekstą, taip palaikysite vaiko įsitraukimą. Skaitydami dialogus, naudokite skirtingas intonacijas. Taip padėsite vaikui geriau suprasti siužetą ir suvokti skirtingų veikėjų perspektyvas.

Kitas svarbus aspektas – dėmesys žodynui. Pastebėję knygoje žodžius, kurie jūsų vaikui galėtų būti nežinomi, paraginkite atspėti jų reikšmę. Pabandykite ieškoti užuominų iliustracijose. Taip pat stenkitės išskaidyti ir paaiškinti sudėtingesnius sakinius ir kalbos konstrukcijų reikšmes. Toks knygos skaitymas gali tapti puikia galimybe praplėsti vaiko žodyną.

Baigę skaityti knygą taip pat skirkite laiko pokalbiui. Klauskite vaiko, kas jam labiausiai įsiminė, kas patiko, kas nepatiko. Tokiu būdu padėsite suvokti knygelės prasmės kodą, pratinsite mažąjį skaitytoją suformuoti ir reikšti savo nuomonę, sustiprinsite kalbos įgūdžius.

šeima skaito2

Skaitymo vaikams nauda

Kokių privalumų galite tikėtis skirdami laiko skaitymui su vaikais? Visų pirma, ši veikla yra prasmingiausia investicija – galimybė suartėti su vaiku ir tyrinėti jo vidinį pasaulį. Laikas kuomet drauge skaitote gali tapti viena tų retų valandėlių dienoje kuomet savo vaikui skirstė nedalomo dėmesio, neblaškomi išmanių įrenginių. Ne veltui daugelis tėvų ir vaikų skaitymui skiria vakarus, pusvalandį ar daugiau prieš miegą. Skaitymas ir pokalbis pasižymi raminančiu efektu, padeda atsipalaiduoti ir susidoroti su per dieną patirtu stresu.

O galbūt skaityti su vaiku jus paskatins privalumai susiję su geresniais akademiniais pasiekimais ir didesnių intelekto koeficientu? Vaikai kuriems skaitoma geriau suvokia priežasties ir pasekmės dėsnius, stiprina logikos įgūdžius. Klausydami knygelių teksto ir girdėdami spalvų, formų, skaičių, gyvūnų ir kitus pavadinimus lengvai juos kategorizuoja ir lavina savo pažintinius gebėjimus. Skaitymas taip pat padeda vaikams lengviau susikaupti ir išlaikyti dėmesį. Tai nepaprastai vertinga savybė laikais, kai vis gausesnis išmanių įrenginių naudojimas palengva menkina šiuos vaikų įgūdžius. Taip pat ryški skaitymo įtaka vaikų žodynui. Klausant knygų gausėja žodžių, kuriuos jie gali suprasti.

Verta paminėti ir skaitymo įtaką kūrybiškumui ir vaizduotei. Klausydami knygų vaikai skatinami patys kurti istorijas ir naujai apjungti skirtingas idėjas savo žaidimuose. Knygos taip pat skatina pokalbius, ugdo kritinį mąstymą ir emocinį intelektą. Klausydami kaip knygelių veikėjai įveikia sunkumus ir dorojasi su stipriomis emocijomis, vaikams bus lengviau tai padaryti patiems. Tinkamai parinktos knygos padės įveikti gyvenimo iššūkius ir pokyčius, tokiais kaip pirmos dienos darželyje ar tualeto įgūdžių mokymasis. Vaikai, kuriems skaitoma dažnai, pasižymi didesne empatija – kiekvienam žmogui nepaprastai naudinga savybe.

Galiausiai, kviečiame nepamiršti – skaitant tiek vaikams, tiek tėvams turėtų būti linksma. Kviečiame rasti laiko šiai smagiai ir prasmingai veiklai.


Taip pat skaitykite

Visos naujienos
Meniu
Turite klausimų? Susisiekite su mumis
Jūsų krepšelis tuščias!Jūsų krepšelis tuščias!