- 50%
- 50%

Juodžemis: Holokaustas kaip istorija ir perspėjimas

10,24 €
Registruokitės ir sutaupykite 10,25 € (50%)
20,49 €
Loading
The Washington Post, The Economist ir Publishers Weekly „Juodžemį“ išrinko viena geriausių 2015-ųjų knygų

Puikus, nepamirštamas ir nepaprastai originalus svarbiausios mūsų laikų tragedijos tyrimas

„Juodžemis“ — objektyvus ir nešališkas žvilgsnis į Holokaustą, vieną iš baisiausių tragedijų, kurią XX a. išgyveno Europa, įskaitant ir Lietuvą. Šio išsamaus ir nuodugnaus tyrimo autorius — Jeilio universiteto profesorius Timothy Snyderis, pasaulinio garso mokslininkas, daugiausia besigilinantis į opiausias ir jautriausias Europos istorijos temas. Tarp jų — ir Lietuvos istorijos, ypač praėjusio amžiaus, bene labiausiai apraizgytos politinėmis ir ideologinėmis interpretacijomis, įvairiais propagandiniais mitais, neretai — klastotėmis. Todėl blaivus, išankstinių nusistatymų ir šališkų interesų nepaveiktas požiūris į problemiškiausius, skaudžiausius mūsų istorijos taškus, konkrečiu atveju — žydų persekiojimo ir naikinimo prielaidas, aplinkybes, eigą ir padarinius Lietuvoje Antrojo pasaulinio karo laikotarpiu, mums yra itin svarbus.

Šioje įspūdingoje išnaikinimo ir išgyvenimo istorijoje Snyderis pristato naują didžiųjų XX a. baisybių aiškinimą bei atskleidžia grėsmes, su kuriomis galime susidurti XXI a. „Juodžemyje“, paremtame naujais šaltiniais iš Rytų Europos ir Holokaustą išgyvenusių žydų liudijimais, masinės žydų žudynės analizuojamos kaip įvykis, kurio svarba mums tebėra kur kas aktualesnė, nei kartais norėtume manyti, ir todėl dar labiau bauginantis.

Pro pirštus žiūrėdami į Holokausto pamokas, reziumuoja Snyderis, mes neteisingai suprantame modernybę ir statome ateitį į pavojų. Didėjantį susirūpinimą dėl maisto ir vandens lydi ideologiniai iššūkiai pasaulinei tvarkai, todėl XXI a. pradžia vis labiau ima panėšėti į XX a. pradžią. Mūsų pasaulis yra arčiau Hitlerio pasaulio, nei norėtume pripažinti, ir siekdami jį išgelbėti turime pamatyti Holokaustą tokį, koks jis buvo — ir save tokius, kokie esame.

Novatoriškas, patikimas ir visiškai įtraukiantis „Juodžemis“ parodo Holokaustą ne vien kaip istoriją, bet kaip ir perspėjimą.

Pateko į trumpuosius 2016 m. Marko Lyntono istorijos premijos ir Tarptautinių santykių tarybos Arthuro Rosso knygos apdovanojimo sąrašus
The New York Times bestseleris
The New York Times redaktorių pasirinkimas
Samuel Johnson premijos finalininkė

Apie autorių

Timothy Snyderis, vienas iš pirmaujančių Amerikos istorikų ir viešųjų intelektualų, galbūt labiau žymus Europoje, kuri yra daugumos jo darbų tema. Jis yra Jeilio universiteto istorijos profesorius ir nuolatinis Vienos Humanitarinių mokslų instituto mokslo darbuotojas. 1997 m. Oksfordo universitete, kur buvo britų Maršalo stipendininkas, Snyderis įgijo daktaro laipsnį. Prieš įsitraukdamas į fakulteto Jeilyje veiklą 2001 m., gavo stipendijas Paryžiuje, Vienoje ir Varšuvoje bei Akademijos stipendiją Harvarde. Jis kalba penkiomis ir skaito dešimčia Europos kalbų. 

Tarp kitų apdovanojimus pelniusių jo kūrinių galima paminėti šešias jo vieno parašytas knygas, kurios visos yra verstos į užsienio kalbas: „Nacionalizmas, marksizmas ir šiuolaikinė Vidurio Europa: Kazimierzo Kelles-Krauzo biografija“ (1998, antras leidimas 2016); „Tautų rekonstrukcija: Lenkija, Ukraina, Lietuva, Baltarusija, 1569—1999“ (2003); „Eskizai iš slapto karo: lenkų menininko misija išlaisvinti Sovietų Ukrainą“ (2005); „Raudonasis princas: slaptas Habsburgų erchercogo gyvenimas“ (2008); ir „Kruvinos žemės: Europa tarp Hitlerio ir Stalino“ (2010). „Kruvinos žemės“ laimėjo dvylika apdovanojimų, tarp jų — Emersono premiją humanitarinių mokslų srityje, Amerikos menų ir literatūros akademijos literatūros apdovanojimą, Leipcigo knygų mugės prizą už europietiškumo supratimą bei Hanos Arendt politinės minties premiją. Ji išversta į trisdešimt tris kalbas, pateko į dvylika metų knygos sąrašų bei tapo bestseleriu šešiose šalyse. 

Jo naujausia knyga „Juodžemis: Holokaustas kaip istorija ir perspėjimas“ (2015) bus išversta į dvidešimt keturias kalbas. Ji tapo bestseleriu keturiose šalyse ir pelnė įvairius apdovanojimus, tarp jų ir Nyderlandų Aušvico komiteto apdovanojimą. Snyderis taip pat yra vienas iš knygų „Siena aplink Vakarus: valstybės galia ir imigracijos kontrolė Europoje bei Šiaurės Amerikoje“ (2001) bei „Stalinas ir Europa: teroras, karas, viešpatavimas“ (2013) redaktorių. 

Labai ypatingame projekte Snyderis padėjo savo draugui, nusipelniusiam istorikui ir intelektualui Tony’ui Judtui sudaryti teminę politinių idėjų ir intelektualų politikoje istoriją, „Apmąstant dvidešimtą amžių“ (2012). Snyderio esė apie Ukrainos revoliuciją buvo išleistos rusų ir ukrainiečių kalbomis knygoje „Ukrainos istorija, Rusijos politika, Europos ateities sandoriai“ (2014). Yra paskelbęs platesnės aprėpties esė čekų kalba išleistoje knygoje „Gyvenimo ir mirties politika“ (2015). Snyderis yra žurnalų Journal of Modern European History ir East European Politics and Societies redakcinių kolegijų narys. Jo moksliniai straipsniai spausdinti Past and Present, The Journal of Cold War Studies ir kituose žurnaluose; jis taip pat yra rašęs The New York Review of Books, Foreign Affairs, The Times Literary Supplement, The Nation ir The New Republic bei The New York Times, The International Herald Tribune, The Wall Street Journal ir kitiems leidiniams. 

2015 m. Snyderis tapo pirmuoju Andrew Carnegie stipendininku; tais pačiais metais jam buvo įteikta Havelo fondo premija. Taip pat jis yra gavęs Estijos, Lenkijos ir Lietuvos valstybinius ordinus. Taip pat jis yra Jungtinių Valstijų Holokausto memorialinio muziejaus Sąžinės komiteto narys, Fortunovo Holokausto liudijimų vaizdo įrašų archyvo akademinis patarėjas Jeilyje ir Yivo Žydų mokslinių tyrimų instituto bei kitų organizacijų konsultacinių tarybų narys.

Atsiliepimai

Timothy Snyderio „Juodžemis“ ne tik galingai demaskuoja Holokausto baisybes, bet ir įtikinamai analizuoja besitęsiančią Holokausto grėsmę. 
Zbigniew Brzezinski

Iš dalies istorija, iš dalies politinė teorija, „Juodžemis“ pateikia intelektualią ir įdomią naują interpretaciją. 
Henry Kissinger

Puiki visais atžvilgiais... Nors apie Holokaustą skaitau daug, kiekviename skyriuje sužinodavau ką nors naujo. Daugiakalbis Snyderis atkasė vienalaikius Rytų Europos šaltinius, kurie dažnai pražiūrimi. 
Stephen Carter, Bloomberg

Įžvalgus, patraukiantis dėmesį, netradicinis ir provokuojantis pasakojimas... Snyderis yra žavingai negailestingas.
The New Yorker
Daugiau informacijos
ISBN kodas 9789955138037
SKU 000000000002179529
EAN kodas 9789955138037
Originalo kalba Anglų
Leidimo metai 2019-01-25
Viršelio tipas Aplankas
Spalvingumas Nespalvotas
Puslapių skaičius 456
Pav. originalo kalba Black Earth: The Holocaust as History and Warning
Leidykla Jotema UAB
Vertėjas Aistis Žekevičius

Parašykite savo atsiliepimą

Pasirinkite įvertinimą